zaloguj
kontrast
A
A
A
PL / EN

Technika i Nauka w Muzeum

V Konferencja Naukowa z cyklu MUZEUM- FORMY I ŚRODKI PREZENTACJI

 
MUZEUM OKRĘGOWE IM. LEONA WYCZÓŁKOWSKIEGO W BYDGOSZCZY
25 - 27 WRZEŚNIA 2019 R.
logo konferencji

Prelegent

mgr Martyna Wilk-Parol

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Martyna Wilk-Parol - historyk, pedagog resocjalizacyjny. W 2016 r. związała się z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Obecnie pracuje jako adiunkt w Dziale Edukacji tej instytucji. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół historii Polski XIX i XX w., historii Łodzi i regionu, a także muzealnictwa i włókiennictwa. Od 2017 r. jest członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
27
wrzesień 2019
Dzień III
9:30 - 9:50
Jak nie owijać w bawełnę i poprowadzić odbiorców po nitce do kłębka, czyli edukacja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
W obszarze działalności CMWŁ znajdują się różnorodne dziedziny: współczesna sztuka tkaniny, historia Łodzi, techniki włókiennicze, moda, historia przemysłu oraz szeroko rozumiane konteksty kulturowe włókiennictwa. Od 2017 roku Muzeum sukcesywnie i konsekwentnie wprowadza koncepcję opartą na edukacji przez doświadczenie. Dział Edukacji przeszedł głęboką reformę oraz skonstruował ofertę w taki sposób, by odpowiadała na potrzeby różnorodnych odbiorców. Powstały warsztaty do wystaw czasowych, zajęcia dla maluszków w wieku 0-3, młodych mam, lekcje muzealne o zróżnicowanej tematyce oraz szereg wydarzeń okolicznościowych. Po raz pierwszy edukacja zaczęła także zajmować się tematyką przemysłu, która stała się inspiracją dla różnego rodzaju zajęć. Zaowocowało to wzrostem frekwencji o ponad 100 procent w ciągu jednego roku. Koncepcja edukacji przez doświadczanie pozwoliła np. włączyć dźwięk pracujących maszyn do zajęć dla najmłodszych. Tradycyjne techniki tkackie są tematem warsztatów sPLOTY, a do tablicy manipulacyjnej dla pełzaków przytwierdzone zostały śrubki, łańcuszki, trybiki. Pierwsza publiczna prezentacja odnalezionej maszyny z dawnych zakładów Geyera stała się inspiracją dla całodziennego wydarzenia, którego elementem była gra terenowa po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnej fabryki. Folder „Łódzkie detale przemysłowe” wydany przez Muzeum we współpracy z inicjatywą Łódzki Detal, prezentuje spacerowiczom najciekawsze przykłady architektonicznych nawiązań do historycznego rodowodu miasta przemysłowego. Chcemy opowiedzieć Państwu o kilku rozwiązaniach, które w szczególny sposób związane są z dziedzictwem fabrykanckiej Łodzi i siedzibą Muzeum – Białą Fabryką Ludwika Geyera.
27
wrzesień 2019
Dzień III
9:20 - 9:40
Jak nie owijać w bawełnę i poprowadzić odbiorców po nitce do kłębka, czyli edukacja w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
W obszarze działalności CMwŁ znajdują się różnorodne dziedziny: współczesna sztuka tkaniny, historia Łodzi, techniki włókiennicze, moda, historia przemysłu oraz szeroko rozumiane konteksty kulturowe włókiennictwa. Od 2017 roku Muzeum sukcesywnie i konsekwentnie wprowadza koncepcję opartą na edukacji przez doświadczenie. Dział Edukacji przeszedł głęboką reformę oraz skonstruował ofertę w taki sposób, by odpowiadała na potrzeby różnorodnych odbiorców. Powstały warsztaty do wystaw czasowych, zajęcia dla maluszków w wieku 0-3, młodych mam, lekcje muzealne o zróżnicowanej tematyce oraz szereg wydarzeń okolicznościowych. Po raz pierwszy edukacja zaczęła także zajmować się tematyką przemysłu, która stała się inspiracją dla różnego rodzaju zajęć. Zaowocowało to wzrostem frekwencji o ponad 100 procent w ciągu jednego roku. Koncepcja edukacji przez doświadczanie pozwoliła np. włączyć dźwięk pracujących maszyn do zajęć dla najmłodszych. Tradycyjne techniki tkackie są tematem warsztatów sPLOTY, a do tablicy manipulacyjnej dla pełzaków przytwierdzone zostały śrubki, łańcuszki, trybiki. Pierwsza publiczna prezentacja odnalezionej maszyny z dawnych zakładów Geyera stała się inspiracją dla całodziennego wydarzenia, którego elementem była gra terenowa po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnej fabryki. Folder „Łódzkie detale przemysłowe” wydany przez Muzeum we współpracy z inicjatywą Łódzki Detal, prezentuje spacerowiczom najciekawsze przykłady architektonicznych nawiązań do historycznego rodowodu miasta przemysłowego. Chcemy opowiedzieć Państwu o kilku rozwiązaniach, które w szczególny sposób związane są z dziedzictwem fabrykanckiej Łodzi i siedzibą Muzeum – Białą Fabryką Ludwika Geyera.